top of page

Zrób to w lutym

Zaktualizowano: 19 paź 2023

Wiesz, że między pierwszym, a ostatnim dniem lutego są aż 2 godziny różnicy? Przybywa nam światła słonecznego, które możemy wykorzystać na czynności w ogrodzie, a tych - z miesiąca na miesiąc coraz więcej:

  • bielenie drzew,

  • opryski drzew,

  • przycinanie drzew owocowych,

  • przycinanie żywopłotów i krzewów,

  • zbieranie zgniłych i zasuszonych zeszłorocznych owoców,

  • nawożenie i wertykulacja trawnika

Nie dowiesz się tutaj jak należy wykonać poszczególne czynności, bo to nie nasza bajka. Podpowiemy natomiast, co należy zrobić o tej porze roku, proponując jednocześnie odpowiedni sprzęt wraz ze wskazówkami technicznymi, dotyczącymi bezproblemowej i bezpiecznej pracy.

Znajdź róźnicę. Lewa strona przed wertykulacją, prawa po.

 

Bielenie drzew

Jeśli nie zrobiłeś tego w styczniu -jeszcze nie jest za późno. Pobiel wapnem pnie drzew owocowych bo najczęściej mroźne i słoneczne dni występują właśnie w tym miesiącu, w lutym.

W naszej ofercie niestety nie ma (jeszcze) wapna. Pofatyguj się do sklepu ogrodniczego.
 

Opryski drzew


W lutym i w marcu stosujemy opryski na wszystkie drzewa owocowe. Opryski są tak samo ważne, jak przycinanie drzewek owocowych. Ważne: 1. zrób to zanim na drzewach pojawią się listki, ale gdy są już pąki liściowe,.2. kiedy pogoda jest bezwietrzna, a temperatura powietrza wyższa niż 7°C. Ponadto:

  1. Preparat ochronny musi równomiernie i dokładnie pokryć całe drzewo.

  2. Drzewo opryskujemy od nasady po szczyt korony.

  3. Preparaty olejowe do oprysku używamy obficie, tak aby wręcz skapywały z drzew.

  4. Opryski miedzianem robimy punktowo na gałązkach z pąkami.

  5. Opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom zawsze wykonujemy w terminie i w sposób zalecany przez producenta preparatu do oprysków.

Jakie opryskiwacze polecamy (ze względu na kompetencje, serwis i części zamienne)


Wskazówka techniczna:

Po skończonej pracy opryskiwaczem spalinowym, pozbądź się paliwa ze zbiornika. W przeciwnym razie, po odstawieniu go na 30 dni lub dłużej, paliwo zestarzeje się i możesz mieć problem z uruchomieniem silnika.
 

Przycinanie żywopłotów

Żywopłoty należy przyciąć jeszcze przed rozwojem pąków, więc to dobry moment dla zapewnienia ładnego rozkwitu wiosną, ale przede wszystkim dla dobrego zakrzewienia.

Oferta handlowa:


Możemy polecić również ostrzarkę do narzędzi ogrodowych, takich jak: sekatory czy nożyce. Dodatkową zaletą jest to, że naostrzysz nią również siekiery ze szlifem prostym lub np. nożyczki.


Wskazówka techniczna:

Wiesz, że podczas cięcia żywopłotów wytwarzają się soki, które swoimi właściwościami bardzo przypominają żywicę? Ta z kolei, twardniejąc, przyspiesza zużycie elementów ciernych np. listew tnących nożyc do żywopłotów. Twarda powłoka żywicy powoduje nieodwracalne luzy między listwami. Jest taki środek, który rozpuszcza tę żywicę, a dodatkowo smaruje i konserwuje tego typu urządzenia, w tym ręczne nożyce i sekatory. Polecamy! Pytaj o to będąc w naszym sklepie.

WYPOŻYCZALNIA

Istnieje możliwość wypożyczenia NOŻYC do żywopłotów.

 

Przycinanie drzew

Stare drzewa, które przestały owocować, odmłodzimy przycinając nawet radykalnie (2/3) koronę. Pozostałym możemy zrobić pielęgnację w postaci usunięcia martwych (suchych lub chorych) gałęzi. Ewentualnie usuwamy pędy krzyżujące się i te rosnące do środka.


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to nie muszę chyba pisać, że stare spróchniałe, konary zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu i należy je wyciąć. Tym bardziej jeśli mowa o całych drzewach.

Wszystko to, co od momentu wycięcia może wydawać się zbędne, możesz rozdrobnić i wykorzystać w sposób ekologiczny.


POLECAMY PILARKI ŁAŃCUCHOWE STIHL



Przypominamy, że obecnie (do końca lutego) trwa promocja bezkosztowej sprzedaży ratalnej. Kupując np. pilarkę na 10 rat - nie zapłacisz więcej niż ona kosztuje. Bez marży, bez prowizji, bez oprocentowania. Bez jakiegokolwiek ryzyka. RRSO=0%

 

POLECAMY ROZDRABNIACZE OGRODOWE




WYPOŻYCZALNIA

Istnieje możliwość wypożyczenia rozdrabniacza ogrodowego.

 

Zbieranie zgniłych i zasuszonych zeszłorocznych owoców

Wyglądają jak mumie i rzeczywiście, potocznie tak są nazywane. Zeszłoroczne owoce. Musisz je pozbierać (pozrywać z drzew) gdyż mogą być źródłem infekcji i zaatakować zawiązki Twoich owoców. Te tzw. mumie, spal lub głęboko zakop. Nie podrzucaj sąsiadowi :-)

 

Nawożenie i wertykulacja trawnika wraz z piaskowaniem

Gdy murawa jest wolna od śniegu i ziemia rozmarznięta, możemy zacząć myśleć nad zaplanowaniem wolnego czasu (pod koniec lutego) na wertykulację wraz z ewentualnym piaskowaniem. Wygrabiamy kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw. Zalecany jest również wysiew nawozu. Dzięki tym wszystkim zabiegom, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć w kolorze którego dawno nie widziałeś. I jeszcze jedna wskazówka. Jeśli zauważysz kałużę na murawie swojego trawnika -pozbądź się jej. Nakłuj to miejsce widłami, sprawisz łatwiejszy odpływ w głębsze warstwy gleby. Natomiast jeśli nie możesz się doczekać pierwszych wzrostów trawnika, pobudzisz go przycinając lekko pierwszym tegorocznym koszeniem. Ale, uważaj! Do tego noce i dni muszą być odczuwalnie cieplejsze (10-15 stopni C)

Polecamy wertykulatory STIHL



WYPOŻYCZALNIA

Wertykulator możesz również wypożyczyć:



Wskazówki :

Wertykulację powinno wykonywać się przy krótko skoszonej trawie. Ułatwia to pracę, gdyż będziesz miał mniej do grabienia. Chyba, że pomożesz sobie kosiarką. Jak? Zbierzesz pozostałości po wertykulacji do kosza kosiarki, bo kosz wertykulatora, niestety jest mało praktyczny. A kosiarka z dobrym ciągiem powinna sobie poradzić.


Na początku lutego, zdarzają się nocne przymrozki. W miarę możliwości, staraj się nie chodzić po zamarzniętym trawniku, połamiesz zamarznięte źdźbła trawy.

 

bottom of page