Szukaj

Koniec wiosny - początek lata w Twoim ogrodzie

Aktualizacja: 9 maj 2019


Czerwiec w ogrodzie to nie tylko truskawki, czereśnie i maliny. Owszem, w pewnym sensie jest to nagroda za prace wykonane wcześniej, ale nie spoczywajmy na laurach, do zrobienia jest jeszcze wiele… Co prawda wiosna dobiega już końca -bo 21 czerwca powitamy lato, a po kolejnych 3 dniach najkrótszą noc w roku (tzw. Noc Świętojańską), to nie powinniśmy zapominać o pielęgnacji i doglądaniu roślin w naszych cudnych sadach i kolorowych ogrodach. Nagroda? Truskawki i maliny, reszta niebawem...


O resztę słodyczy musisz jeszcze powalczyć

Albo Ty, albo szkodniki! Konkurencja nie śpi, na szczęście (i to dosłownie) -nie jest ona duża w porównaniu ze szkodami jakie może wyrządzić. Na drzewach, a konkretnie na pniach śliw i jabłoni o owoce będziesz konkurował z gąsienicą owocówką, a o wiśnie i czereśnie zawalczysz z niewielką muchówką (nasionnica trześniówka). Szkodnik mierzy około 5 milimetrów długości i ma ciemne, poprzeczne paski na skrzydełkach. Jak z nimi wygrać? -wyłapać, zniewolić! Na przełomie maja i czerwca umieszczamy na pniach śliw i jabłoni opaski chwytne z papieru falistego -to do wychwytywania gąsienic owocówek, owocówek śliwkóweczek, owocówek jabłkóweczka, kwieciaka jabłkowca. Owady, aby przetrwać zimę chowają się w różnych dziwnych miejscach. Wiele owadów żerujących na drzewach owocowych zimuje w zakamarkach kory. Zimowanie owadów odbywa się w różny sposób, jedne zapadają w diapauzę („sen zimowy”) w postaci dorosłej, inne przepoczwarczają się w tym celu, a jeszcze inne składają jaja zimujące. Bardzo ważną cechą życiową, niektórych owadów jest kilkukrotne przejście cyklu rozwojowego, który wiąże się z przepoczwarczaniem. Opaska tekturowa zakładana na pnie drzew stanowi idealne miejsce do zimowania oraz przepoczwarczania się owadów. Fale tektury imitują naturalne zakamarki kory. W zakamarkach tektury chowają się, przepoczwarczają lub składają jaja owady, w celu przezimowania. Dlatego opaskę owija się dwukrotnie wokół pnia drzewa, aby mogły się w niej ukryć owady. Następnie opaskę niszczy się, najlepiej poprzez spalenie, wraz z owadami w niej się znajdującymi. W ten sposób skutecznie zmniejszymy populację. Opaskę należy zakładać w dwóch terminach – na początku lata i pod koniec sierpnia. Gdy opaska została założona na początku lata, należy usunąć ją pod koniec sierpnia. Gdy została założona pod koniec sierpnia, należy zniszczyć ją zimą lub bardzo wczesną wiosną. Opaska tekturowa nie zawiera środków ochrony roślin, jest bezpieczna dla ludzi i środowiska oraz w pełni biodegradowalna. W opaski uzbroisz się w dobrym sklepie ogrodniczym (płatnie), lub w każdym innym zaprzyjaźnionym sklepie, który swoje dostawy otrzymuje zapakowane właśnie w taki papier falisty i jest skłonny oddać Ci to bezpłatnie. Zdarza się, że czasem również posiadamy takie tektury z papieru falistego (jako uzupełniacz do niektórych przesyłek) i jesteśmy skłonni przekazać to bezpłatnie. O posiadanie proszę pytać będąc u nas na zakupach -jeśli będziemy mieć -damy za darmo! Warto wspomnieć, że za nieduży kawałek papieru, niektóre sklepy internetowe życzą sobie nawet 9,00 złotych. Warto pochodzić po Strzelinie i popytać? -warto. Zdobądź na tyle dużo papieru aby jedno drzewo, na wysokości 30 -50 cm. owinąć dwukrotnie (dwie warstwy, 10-15 cm. szer.)

Na froncie walki o wiśnie i czereśnie wieszamy pomarańczowe tablice lepowe ze środkiem wabiącym te szkodniki (o tablice pytaj w sklepie ogrodniczym). Co będzie, jeśli częściowo przegrasz tę bitwę i stracisz trochę owoców? Możesz jeszcze wygrać całą walkę i uzyskać większe plony, ale już z myślą o przyszłorocznych zbiorach. Systematycznie zrywaj owoce te z larwami, aby nie dopuścić do zejścia larw szkodnika do gleby, a także zaplanuj wczesny zbiór zdrowych owoców. Pod koniec czerwca pod drzewami rozłóż włókninę lub gęstą siatkę, która utrudni wypadającym z owoców larwom zagrzebanie się w ziemi.

Truskawki, maliny i praca w sadzie

Podjadając czerwone truskawki, poziomki lub wczesne odmiany czereśni, w oczekiwaniu na agrest, maliny i porzeczki, zwróć uwagę na młode drzewka owocowe. Możesz zająć się nimi np. formując ich korony. Przygnij młode gałązki do pozycji poziomej i przymocuj je za pomocą klamerek lub specjalnych drewnianych rozpórek. Starsze gałązki, te bardziej zdrewniałe, możesz obciążyć ciężarkami. Podlewaj regularnie młode drzewka, jeśli chcesz by w przyszłości w Twoim sadzie były dorodnymi drzewami, rób to regularnie. Udaj się również do winorośli i przerzedź trochę ich grona, pozostawiając te najładniejsze, dzięki temu będą dorodniejsze i w konsekwencji również smaczniejsze. Podobny zabieg wykonaj drzewom jabłoni i gruszy (najlepiej po tzw. Świętojańskim opadzie deszczu) a kilka dni później zbierzesz wyjątkowo dorodne owoce. W poszukiwaniu malin wytnij najsłabsze odrosty korzeniowe.

Ładny ogród do późnej (tegorocznej) starości.

Są czynności których wykonywanie przyczyni się do tego, że Twój ogród będzie piękny przez wszystkie 4 pory roku. Zobacz te podstawowe, zalecane do wykonania właśnie teraz, w czerwcu:


Podlewaj i zraszaj rośliny Czerwiec często bywa słoneczny i upalny. Aby rośliny nie cierpiały z powodu suszy, gleba powinna być wilgotna do głębokości 10 cm. Zaleca się podlewanie i zraszanie długie i intensywne, lepsze niż krótkie -a wykonywane często, to męczy rośliny i jest mało skuteczne. Ekonomicznym rozwiązaniem i jak się okazuje lepszym dla roślin, jest podlewanie deszczówką. Nic nie kosztuje i możesz ją gromadzić w dowolnych ilościach.

Wymień przekwitłe rośliny na rabatach na nowe

Usuń przekwitłe kwiatostany


Przycinaj regularnie żywopłot. W czerwcu żywopłoty wchodzą w fazę szybkiego wzrostu, dlatego należy ciąć go regularnie . Rozpięcie sznura wzdłuż żywopłotu pomoże przyciąć go w miarę równo. Zadbaj o to, aby noże Twoich nożyc były ostre, odpowiednio je konserwuj, a po skończonej pracy spryskaj specjalnym środkiem rozpuszczającym żywicę np. STIHL Superclean (moim zdaniem jest idealny, niezastąpiony -szczerze polecam!). Soki większości żywopłotów to żywica. Po pracy i odstawieniu nożyc bez wykonania czynności zapobiegających utwardnianiu żywicy, między nożami utworzy się twarda powłoka powodująca (z czasem) luzy między nimi, co w konsekwencji doprowadzi do mało wydajnej pracy urządzenia, szarpanie rwanie itp. objawy, a w konsekwencji ich trwałe uszkodzenie.

Wykop i rozdziel cebule tulipanów

Zrób to gdy ⅓ łuski jest już zbrązowiała. Zabieg ten wykonujemy co roku w przypadku tulipanów, a u innych roślin co 3-4 lata.

Wysiej rośliny dwuletnie

Np. stokrotki, bratki … Podczas kiełkowania powinny mieć dużo wilgoci, warto wysiać je w miejscu cienistym.

Zrób coś z mszycą.


Możesz wykorzystać dwie metody walki z mszycami, takie jak usuwanie końcówek pędów z koloniami mszyc i oprysk. Oprysk możesz wykonać insektycydami zachowując odpowiednią odległość od roślin (około 30 cm.) lub preparatami przygotowanymi samodzielnie (np. wyciąg z cebuli lub czosnku). Istnieją też gotowe preparaty pochodzenia naturalnego. Do oprysku insektycydami możesz użyć opryskiwaczy m-ki STIHL, gdzie oprócz samych urządzeń występują dobrze dopasowane akcesoria, różne dysze i przesłonki (opcja).

Szukaj brunatnych punktów pod liśćmi niektórych roślin

Takie ślady mogą oznaczać atak “czerwców” lub innych małych owadów. Pomimo tego, że ręczne usuwanie jest bardzo trudne, nie panikuj -damy radę, najskuteczniejszym babcinym sposobem: zwilż zaatakowane miejsce spirytusem, a następnie spryskaj rośliny wcześniej przygotowanym roztworem (20 g. szarego mydła + 100 ml spirytusu na litr wody)

Zadbaj o trawnik

Szybko rosnący trawnik należy kosić nie rzadziej niż raz (góra dwa razy) w tygodniu i intensywnie podlewać (nawet około 20 litrów na m2). Dobrze też jest, gdy go uczeszesz :-) (zgrabisz) metalowymi grabiami, zmniejszy to ryzyko tworzenia się mchu. Nie zapomnij też o dokarmianiu roślin trawy nawozem wieloskładnikowym. W okresie wzrostu robimy to trzykrotnie, chyba, że kosisz kosiarką z systemem mulczowania, wówczas możesz zrezygnować z nawożenia.


Kosiarki VIKING, konkretnie modele z rozszerzeniem VM posiadają system mulczowania w standardzie. Natomiast pozostałe (od modelu 443 wzwyż) jako opcję. Bardzo drobne koszenie trawy ma wiele zalet. Trawa sama w sobie jest doskonałym nawozem, ponieważ po rozłożeniu się będzie źródłem wartościowych substancji odżywczych. Zawarty w trawie azot szybko ulega mineralizacji i nadaje się do ponownego wykorzystania przez rośliny. Inną zaletą trawy jest użycie jej jako kompost lub ściółka tworząca doskonałą izolację.

#trawnik #trawa #opryskiwacz #opryskidrzew #nożyce #opryskiwacze #wybraćkosiarkę #kosiarka #chwastyimech #formowanieżywopłotów #drzewaowocowe #mulczowanie
59 wyświetlenia
  • Facebook - Grey Circle