Szukaj

Kumulacja prac w ogrodzie! Drzewa, krzewy, trawa, gleba


Jeżeli masz ogródek i jednocześnie masz czas na to, aby to czytać, to albo jest dzień wolny od pracy (święto lub niedziela), albo jest już późny wieczór, albo warunki atmosferyczne jeszcze nie pozwalają na prace w ogrodzie. Chyba, że “na tapczanie siedzi leń, nic nie robi cały dzień" -a co jest do roboty? No prawie nic, oprócz tego, że: wycinanie, przycinanie, cięcie, formatowanie, bielenie, sianie, sadzenie, rozmnażanie, opryski, regeneracja, wertykulacja, piaskowanie, wałowanie, wapnowanie, zakładanie, przekopanie i nic więcej. Mało? Nie sądzę, a może potrzebna jest Ci motywacja?

Motywacja

Możesz zacząć od rozmnażania, z czego zyskasz 500+, ale dopiero od stycznia przyszłego roku. Natomiast jeśli chcesz mieć dobre plony jeszcze w tym roku, zacznij od tego, co widzisz na horyzoncie swojego ogrodu najwyżej tj: drzewa, krzewy, trawa, gleba.


(mój patent, mój szkic, moja propozycja ML)

Drzewa

Przycinamy lub wycinamy

Stare drzewa, które przestały owocować, możesz odmłodzić przycinając im, nawet radykalnie o 2/3 koronę. Pozostałym drzewkom możemy zrobić pielęgnację w postaci usunięcia martwych (suchych lub chorych) gałęzi. Ewentualnie usuwamy pędy krzyżujące się i te rosnące do środka.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to nie muszę chyba pisać, że stare, spróchniałe konary zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu i należy je bezwarunkowo wyciąć. Tym bardziej jeśli mowa o całych drzewach. Wszystko to, co od momentu wycięcia może wydawać się zbędne, możesz rozdrobnić i wykorzystać w sposób ekologiczny dla innych potrzeb przyrody. Pisałem o tym 3 lutego, pisałem również o tym, że możesz wykorzystać nasz rozdrabniacz ogrodowy.


Bielimy

Umiesz posługiwać się pędzlem? Więc kup wapno i pomaluj nim pnie swoich drzew owocowych. Dlaczego? W sumie dobre pytanie, są dwa powody: zabezpieczenie przed gryzoniami oraz mniej aktualny: przed różnicą temperatur. Przymrozków już chyba nie będzie, a bielenie zabezpiecza pnie drzew głównie przed różnicą temperatur. Chodzi o pęknięcia zgorzelinowe, które powstają w wyniku dużych wahań temperatury (dzień/noc). W czasie słonecznego dnia pień nagrzewa się, rozhartowując tkanki drewna. Nocą zaś, gdy temperatura szybko spada, na pniu powstają podłużne spękania, które mogą być bardzo groźne dla naszego drzewa. Biały kolor farby odbija promienie słoneczne, dzięki czemu pień drzewa nie nagrzewa się tak bardzo i nie dochodzi do jego pęknięć w nocy. Pisałem o tym w styczniu, a powtarzałem w lutym, bo to była lepsza pora na bielenie, tym bardziej, że wówczas rzeczywiście były duże skoki temperatur. Ale, zrobienie tego teraz, w kwietniu, w niczym nie zaszkodzi. A może okazać się, że pomoże -zabezpieczy pień przed gryzoniami!

Pryskamy W marcu doszedłem do wniosku, że bardzo ważne są fazy rozwoju, gdyż nie da się wyznaczyć stałej, dokładnej daty wykonania wczesnowiosennego oprysku, a wegetacja właśnie się rozpoczyna. Temat wart zainteresowania, bo w zamian otrzymamy zdrowe i smaczne owoce, więc jeśli chcesz? -to tutaj masz trochę więcej informacji..

Krzewy

Cięcie krzewów, formowanie żywopłotów, pielęgnacja tui

Trąbiłem o tym już w styczniu, oraz na początku marca, sugerując aby zacząć od inwentaryzacji i konserwacji posiadanych sekatorów, nożyc i innych potrzebnych narzędzi. Bo tak sam powiedz teraz szczerze, wiesz w jakim stanie są Twoje narzędzia? Jeśli w dobrym, to OK, natomiast jeśli nie masz pewności, to gdy tylko skończysz to czytać, idź do komórki i sprawdź, ewentualnie zakonserwuj. Zobacz, czy w ogóle są, bo najczęściej gdy są potrzebne to znikają.

Kwiecień (w tym roku) to dobra pora do wyeliminowania słabych ogniw naszych krzewów. Bezlistny stan odsłania wszystkie chore, połamane i uszkodzone pędy, które należy wyciąć. Podobnie z krzyżującymi się pędami i tymi, skierowanymi do środka krzewu -wycinamy je. W zamian otrzymamy wraz z nowymi, zdrowymi pędami, obfite kwitnienie.

Na formowanie i cięcie prześwietlające, też nie jest jeszcze za późno.


Zakładam, że sekator masz, jeśli nie -to polecam Stihl`owskie.Zaufaj naturze! Gdy tylko krzewy wznowią swoją wegetację, pojawią się na nich nowe przyrosty, wówczas zacznij myśleć o formowaniu. Zacznij od żywotników (np. Thuje), jałowców, cyprysików i cisów. O tujach pisałem również w marcu (polecam). Dużym zdziwieniem wśród naszych klientów była informacja, że tuja nie może rosnąć w nieskończoność. Takim folgowaniem skracamy jej żywotność. Pisałem też o tym, w jaki sposób przeprowadzić kurację odmładzającą. Chcesz, to poczytaj tutaj.

Trawa (krok po kroku)


Regeneracja trawnika po zimie

Pierwsze co powinieneś zrobić, jeszcze przed wertykulacją, wapnowaniem i wałowaniem to: pozbierać lub wygrabić zeszłoroczne śmieci, gałęzie, liście, suchą trawę, kapsle po zeszłorocznym, ostatnim grillu itp pozostałości jesienne, zasypać i wyrównać kretowiska, dosiać trawę w łysiejących miejscach, pomyśleć o krawędziach trawnika.Tak serio, to powyższe prace powinny być już dawno wykonane, namawiałem do tego od miesiąca, ale cóż -taki mamy klimat. Dobra! Jeśli trawnik jest już wolny od zanieczyszczeń i innych niechcianych przeszkód -możemy działać dalej...

Wertykulacja trawnika


Co to jest ta wertykulacja? Po co się to robi? Kiedy należy to wykonać, a kiedy nie należy tego robić? W jakich warunkach atmosferycznych? Czy jednocześnie dokonać piaskowania? Czym przeprowadzić ten zabieg? -to wszystko (+film video) dostępne było i jest od 1 marca tutaj. Dodam tylko, a raczej zareklamuję, że posiadamy wertykulatory w naszej e-wypożyczalni, oraz e-ofercie handlowej.

A w linku poniżej znajdziesz m.in. informacje techniczne dotyczące eksploatacji wertykulatora, ofertę sklepu internetowego oraz grafik naszej wypożyczalni -polecam.


Piaskowanie

Aby łatwiej było zrozumieć temat piaskowania, wyobraź sobie szczelinę w ziemi wykonaną nożem między Twoimi butami (3 cm. długa i 1 mm. szeroka). A teraz skacz tuż obok niej, raz z jednej strony, raz z drugiej. Rozumiesz już? -zasklepiasz tę szczelinę. Nasypanie do szczeliny piasku powoduje, że szczelina nie zasklepi się. A teraz przełóż to na proces wertykulacji. Noże umiejscowione na wałku wertykulatora tną murawę, robiąc szczeliny w ziemi. Jeśli murawa będzie eksploatowana w sposób intensywny, np. będziesz skakać często, szczeliny zasklepią się, powodując proces wertykulacji syzyfowym.

Wniosek: miejsca trawnika użytkowane intensywnie, np. do zabawy, gry, spotkań z bliskimi powinno się piaskować, w przeciwnym razie zadepczemy szczeliny, uniemożliwiając murawie pobór wody i tlenu. I co? -przekonywujące? W tym linku znajdziesz m.in. informacje techniczne dotyczące eksploatacji wertykulatora, ofertę sklepu internetowego oraz grafik naszej wypożyczalni -polecam. Acha, siewnik też jest.

Wapnowanie


Wiosenne wapnowanie trawnika należy przeprowadzić, gdy pH gleby spadło poniżej … ? No właśnie! Poniżej jakiej wartości? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, a odpowiedź jest w linku, najpierw należałoby wiedzieć: czym dokonać pomiaru pH, co to jest wapnowanie, kiedy to zrobić i przede wszystkim jakie konsekwencje wiążą się z nieuzasadnionym wapnowaniem, a jakie korzyści otrzymamy dzięki tej czynności? Początek kwietnia, to jeszcze dobra pora i ostatnia na sprawdzenie pH oraz podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego składu nawozu, więc decyzja należy do Ciebie: albo wóz, albo odpowiedni nawóz!


Wałowanie trawnika

Przełom roku 2017/18 oraz jego dwa pierwsze miesiące były bezśnieżne. Na początku marca, no może trochę postraszyło śniegiem, ale do Świąt lipa! Noce zimne, dni zresztą też! Dobrze, że chociaż prognozy są optymistyczne.

Śnieg dla przyrody to kołderka. Teraz wyobraź sobie, co dzieje się z wodą pod murawą podczas roztopów -zamarza. Wahania temperatur również nie są bez znaczenia. W ciągu dnia temperatury były przeważnie dodatnie, a nocą ujemne. Zatem w dzień zamarznięta woda zmieniała swoją postać, ze stałej w płynną, a w nocy odwrotnie, z płynnej w stałą. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że w postaci stałej woda zwiększa swoją objętość unosząc darń do góry. Z zewnątrz nie zobaczysz tego, ale uwierz mi -tak jest. Układ korzeniowy trawy może radzić sobie z tym słabiej, a jej kępy będą bardziej podatne na utratę gruntu. Wałowanie trawnika w dużym stopniu przyczyni się do szybszego nawiązania kontaktu: korzenie - ziemia, ziemia-korzenie. Upraszczając, tak to wygląda. Po więcej informacji odsyłam do marcowego postu dotyczącego tego zagadnienia. Tam znajdziesz również niezbędny walec ogrodowy za 10 złotych.

Zakładanie nowego trawnika


Kwiecień, a konkretnie jego półmetek, to najlepsza pora na zakładanie nowego trawnika. Decyzję i wykonanie tego przedsięwzięcia możemy odwlec maksymalnie do końca maja. Co prawda można zrobić to w lecie, ale wówczas musimy regularnie go podlewać. Innym, choć nieco gorszym terminem to koniec sierpnia i początek września. Jeśli decyzja już zapadła, że robimy to teraz, to koniecznie musisz przeczytać świeży post, który przeprowadzi Cię krok po kroku, od nieużytku szpecącego Twoje otoczenie, poprzez pierwsze kiełki, aż do pięknego zielonego dywanu. Chcesz? Proszę bardzo! Kliknij tutaj.

Właściwy dobór kosiarki do trawy


Zaczynam rozumieć, że pieniądze, w pewnym sensie, to czas. A czas, to styl życia. To styl w jakim wykonamy daną czynność w określonym czasie i za to właściwie płacimy pieniądze. W tym samym czasie możemy coś zrobić lepiej lub gorzej, więcej lub mniej -ale zrobić to w odpowiednim stylu. Możemy np. ugotować zupę lepszą lub gorszą, więcej lub mniej -ale ją ugotować. Czy lepsza zupa będzie w większym garnku? -no, nie! A czy więcej zupy ugotujemy w większym garnku? -zdecydowanie tak! Zatem, jakie znaczenie ma pojemność garnka, skoro smak zupy zawsze będzie taki sam? Odpowiedź: optymalna! Dla czterech osób pojemność garnka będzie optymalna, nie za duża i nie za mała. Podobnie jest z wieloma przedmiotami, w tym z kosiarkami do trawy. Każda kosiarka z założenia kosi trawę, lepiej lub gorzej, ale kosi. Optymalna kosiarka, to taka, która skosi trawę szybko, bezpiecznie i w sposób przystosowany do realnych potrzeb jego użytkownika.

Czy zupka chińska jest dobra? -jadalna, ale na dłuższą metę nie zdrowa i niebezpieczna. Podobnie jest z kosiarkami (dosłownie), niektóre kosiarki są wręcz niebezpieczne . Kluczem do doboru kosiarki jest optymalizacja. Moc, waga, szerokość, wszystko musi być optymalnie dopasowane do warunków na którym ma pracować kosiarka, ale przede wszystkim do powierzchni. Zobacz jak działa OPTYMALIZATOR w naszym sklepie internetowym

Aby lepiej zrozumieć, że styl życia zależy od odpowiedniego

doboru sprzętu, poznaj historię Pana Leszka:

Nasz stały Klient posiadał normalną, przeciętną kosiarkę z napędem. Cieszyliśmy się, bo był częstym bywalcem naszego serwisu, a co się z tym wiąże, robił niezłe obroty, 100% -na usługach. Ale z drugiej strony, głupio nam było, że robił to wręcz za często. Zbiegiem okoliczności dowiedzieliśmy się, że ów Pan kosi tą kosiarką ponad hektar trawska. Wiedząc, że ma kosiarkę na wykończeniu zaproponowaliśmy mu zakup traktorka ogrodowego. I wiecie jak zareagował? Za drogo -powiedział i następnego dnia kupił u nas ten traktorek. Okazało się, że ogrodnictwo to jego pasja, że uwielbia grzebać w kwiatkach, rabatkach itp. darach natury. Decydującym kryterium decyzyjnym Pana Leszka był czas, zaoszczędzony czas. To, co wcześniej robił 3-4 dni w tygodniu, po 5 godzin dziennie, teraz robi w kilka godzin. Resztę czasu może przeznaczyć dla swojego naprawdę dużego i pięknego ogrodu. Byłem, widziałem. Pan Leszek zyskał 120 godzin dla siebie, dla rodziny, dla swojego ogrodu. Zobacz jak to policzył.

Przygotowanie sprzętu do sezonu


O tej porze roku, najczęstszym wytłumaczeniem właścicieli niesprawnych m.in. kosiarek jest coroczne hasło: ...chodziła w zeszłym roku do końca! Wierzymy w to, dlaczego mielibyśmy nie wierzyć. Dziwi nas tylko to, że Oni się dziwią, że chodziła a teraz nie chodzi. Od początku naszej działalności, czyli od ponad dwudziestu kilku lat, cyklicznie, od stycznia do grudnia, przy każdej okazji (sprzedając i naprawiając) -trąbimy: NIE ZOSTAWIAĆ KOSIARKI NA ZIMĘ Z PALIWEM! Ale co Ty? Corocznie to samo!: ...chodziła w zeszłym roku do końca! Powiem tak: większość gaźników w tych małych i średnich kosiarkach jest membranowa. Membrany są gumowe i w takim przypadku zużywają się w trybie przyśpieszonym, sporadycznie uszkadzając przy tym gaźnik. W tym roku zamówiliśmy kilkaset takich zestawów i kilkadziesiąt gaźników. Nasza edukacja nie działa? Bardzo chętnie to wszystko sprzedamy. Natomiast przezorni i lojalni Klienci mogą liczyć na wyjątkowe w tym roku traktowanie przedsezonowe. Po pierwsze: właściciele wszystkich urządzeń m-ki Viking w ramach gwarancji, mają bezpłatne przeglądy przedsezonowe. Użytkownicy wszystkich pozostałych urządzeń, mogą skorzystać z preferencyjnych warunków przeglądu przedsezonowego. Z naszym doświadczeniem potrafimy wyłapać sprzęt w który nie warto zbytnio inwestować i chcemy żebyś o tym wiedział, bo jest to związane z naszym nowym cennikiem, który przewiduje i wyklucza absurdy.

Zobacz na czym polega wyjątkowość naszej oferty.


Gleba

Wiosenna uprawa ziemi

Jak to jest, że pomimo tego, że w środowisku naturalnym (lasy, łąki) nikt gleby nie przekopuje i nie uprawia, to jednak rośliny dobrze sobie tam radzą? Wszystko zależy od kilku podstawowych czynników, różniących nasze uprawy od tych naturalnych.

Abyś sam mógł dojść do wniosku, że Twoje plony uzależnione są od odpowiedniej uprawy, musisz poznać znaczenie słowa: las. Co to jest: las? “twór przyrody, w którym są zespolone w niepodzielną całość układem zależności, powiązań i wzajemnych wpływów: określona roślinność z przeważającym udziałem form drzewiastych, związanych z nim zwierzętami oraz wykorzystywane przez rośliny i zwierzęta podłoże geologiczne, gleba, woda i klimat” (cytat z Wikipedii) Rozumiesz? Skoro wyrwaliśmy z zasobów natury ten kawałek przyrody, który teraz nazywamy sobie “ogrodem, sadem lub np. działką” to musimy o to zadbać i wziąć za to odpowiedzialność! W przeciwnym razie, zostawiając, zaniedbując, nie nawożąc, nie odchwaszczając w pewnym sensie oddajemy ziemię naturze, która owszem zadba o swoje, ale na swoich zasadach. Będzie tam rosło tylko to, co natura uzna za korzystne, ale dla niej samej. Więc co? -chcesz być gospodarzem na swojej ziemi? -jeśli nie: to nie dziw się, że natura stawia Ci warunki . Jeśli tak, to poznaj jej strukturę, poznaj magię wody, powietrza i innych zjawisk zachodzących w jej wnętrzu. Czy wiesz, że Twoja ziemia powstała ze skały? Dowiedz się więcej, aby Twoje plony były większe, zdrowsze, a Twoja satysfakcja była zgodna z warunkami natury. Poznaj warunki natury: UPRAWA ZIEMI.

#areacjatrawnika #piaskowanietrawnika #wałowanietrawy #przekopywanieziemi #magiawody #przeglądprzedsezonowy #piłyręczne #opryskidrzew #nożyce #wysiewnasiontrawy #wertykulacjatrawnika #zakładanienowegotrawnika #pielęgnacjatui #cięciekrzewów #walecogrodowy #wybraćkosiarkę #sekatory #chwastyimech #miernikpH #optymalizatorkosiarki #pHgleby #odczynpH #wapnowanietrawnika #regeneracjatrawnika #przycinanieżywopłotów #formowanieżywopłotów

  • Facebook - Grey Circle