Szukaj

Zakładanie nowego trawnika


Kwiecień, a konkretnie jego półmetek, to najlepsza pora na zakładanie nowego trawnika. Decyzję i wykonanie tego przedsięwzięcia możemy odwlec maksymalnie do końca maja. Co prawda można zrobić to w lecie, ale wówczas musimy regularnie go podlewać. Rozsądniej jednak jest poczekać na przełom miesięcy: sierpień/ wrzesień.


Od czego zacząć zakładanie trawnika?

Jeśli znamy już konkretne miejsce, gdzie nasza powierzchnia w najbliższej przyszłości będzie zielona, to musimy pamiętać, że najłatwiejszy w utrzymaniu trawnik, będzie na terenie równym, dlatego zaczynamy od uporządkowania i wyrównania areału. Porządki zaczynamy od chwastów. Musimy ich się pozbyć! Przy usuwaniu chwastów, możemy opryskać teren preparatem chwastobójczym np. Roundapem.

Następnie przekopujemy glebę na głębokość 20-25 cm. używając do tego szpadla, lub glebogryzarki. My polecamy glebogryzarkę, tym bardziej, że czynność tą, należy powtórzyć 2-3 krotnie. Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że ziemię należy wymieszać z nawozami lub kompostem, to glebogryzarka jest jednak bardziej wskazana. Chętnie ją wypożyczymy, ale zależy czy będzie wolna w zaplanowanym przez Ciebie dniu. Jeśli znasz już datę pracy nad nową murawą i jesteś zainteresowany wynajmem tej maszyny to sprawdź warunki najmu i zobacz wolny termin.

A może masz peHa?

Zanim użyjesz glebogryzarkę lub szpadel, zmierz odczyn gleby w miejscu gdzie planujesz założyć trawnik. Może okazać się, że poziom pH Twojej gleby jest za niski -co sprzyja rozwojowi mchu, lub za wysoki, pomagający chwastom dwuliściennym. Więc, jeśli nie orientujesz się w temacie pomiaru pH, sprawdź co zrobić aby odczyn gleby był prawidłowy.

Jeśli pomiar odczynu gleby pozwala działać dalej, użyłeś już glebogryzarki lub szpadla i przekopałeś pod przyszły trawnik cały areał -to prawie połowa sukcesu. Teraz, jeśli nie robiłeś tego w trakcie przekopywania ziemi, zbierz wszystkie korzenie chwasty, kamienie, gruz i tym podobne, niechciane, wystające rzeczy. Następnie górną warstwę ziemi wymieszaj z nawozami lub kompostem (o odpowiedni nawóz pytaj w sklepach ogrodniczych). Wyrównaj całą powierzchnię (grabiami) i starannie ubij ziemię. Do ubicia ziemi możesz użyć np. walca ogrodowego. Jeśli nie posiadasz walca, a jego zakup wydaje Ci się absurdalny -możemy Ci go wypożyczyć za 1/13 część jego ceny. Po wykonaniu tych wszystkich czynności, masz już gotową podstawę na piękny, nowy trawnik. Ewentualnie, na tym etapie, pomyśl jeszcze o obrzeżach swojej murawy. Inspiracji szukaj w necie, bo pomysłów naprawdę jest dużo, a wybierając się do sklepu ogrodniczego np. po nasiona, będziesz przygotowany do realizacji swojego projektu.

Jaki chcesz trawnik?


Dywanowy, parkowy, sportowy czy rekreacyjny? W sklepach ogrodniczych jest bardzo duży wybór nasion trawy. Jeśli już dziś wiesz, że po trawniku będą biegać dzieci, lub, że trawnik będzie intensywnie uczęszczany, wybierz mieszankę przygotowaną na deptanie np. rekreacyjną. Natomiast, jeśli Twój nowy trawnik pełnił będzie rolę bardziej ozdobną, wybierz odmianę

dywanową lub parkową. Bez względu na to, jaki gatunek trawy wybierzesz, jej nasiona musisz rozsiać. Na każde 10m2 trawnika potrzebujesz około 30-40 dkg. nasion.

Wysiew nasion trawy

Nasiona trawy można wysiać ręcznie, rzutowo, lub siewnikiem ogrodniczym -który podobnie jak walec -możemy wypożyczyć. Różnica między ręcznym rozrzucaniem nasion, a wysiewem z siewnika, jest taka, że urządzenie siejące zrobi to w sposób równomierny i precyzyjny. Natomiast robiąc to “z ręki”, musimy zrobić to tzw. metodą “na krzyż”, np. najpierw wzdłuż, później w poprzek. Tak czy siak, należy jeszcze delikatnie zgrabić wyrównując powierzchnię, dzięki czemu wymieszamy nasiona naszej trawy z ziemią. Przed ostatnią czynnością, którą musimy jeszcze wykonać, jest ponowne wałowanie, by w końcu przejść do ostatniej czynności w oczekiwaniu na pierwsze kiełki -podlewanie, ale uwaga, nie przesadź, uważaj by nasiona nie przemieszczały się. Chodzi o strumień wody, jej ciśnienie. Zrób to w podobny sposób w jaki robi to natura (deszcz).

Pierwsze kiełki, pierwsze źdźbła.

Jeśli powyższe czynności masz już za sobą -to od tego momentu jesteś właścicielem i gospodarzem nowo założonego trawnika. Rola gospodarza zobowiązuje. Musisz o niego dbać, a szczególnie teraz, w oczekiwaniu na pierwsze kiełki. Podlewać, a raczej zraszać. Pilnować przed ptakami -płoszyć je, bo w przeciwnym razie wydziobią Ci całą Twoją pracę. W oczekiwaniu na zazielenienie się murawy, możesz zacząć myśleć o zakupie kosiarki, bo gdy tylko Twój trawnik bujnie się na wysokość około 10 cm. -będziesz musiał go kosić. Podejmując decyzję o jej zakupie, rozważ naszą propozycję, polecamy


kosiarki bezproblemowe, idealnie dostosowane do Twoich nowych potrzeb, z serwisem i całym zapleczem technicznym. Chętnie podpowiemy jakie wybrać źródło napędu (prąd, akumulator czy silnik benzynowy) -wszystko zależy od Twoich potrzeb, których jeszcze nie znamy, ale rozwiązania -owszem są, mamy klucz dzięki któremu dobierzesz kosiarkę optymalnie dostosowaną do swoich potrzeb. Kosiarki czekają w Strzelinie, a na niecierpliwych optymalizator-w linku tutaj. Wybierz powierzchnię i działaj dalej...

Powodzenia w zakładaniu trawnika życzymy!

#zakładanienowegotrawnika #wysiewnasiontrawy

74 wyświetlenia