Szukaj

Marzec w ogrodzie: opryski drzew owocowych


Od razu nadmienię, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Większość informacji po prostu wygooglowałem, do czego (po przeczytaniu) również zachęcam. Podejmując się tego tematu, pragnę jedynie przypomnieć, że marzec to ostatni gwizdek na niektóre opryski. Zajmij się tematem teraz, póki jeszcze nie ma liści na drzewach.


Doszedłem do wniosku, że bardzo ważne są fazy rozwoju, gdyż nie da się wyznaczyć stałej, dokładnej daty wykonania wczesnowiosennego oprysku, a wegetacja właśnie się rozpoczyna. Temat wart zainteresowania, bo w zamian otrzymamy zdrowe i smaczne owoce.

Informacja (raczej) dla amatorów

Dla amatorów, bo prawdziwy działkowiec / sadownik / ogrodnik doskonale wie, że:

  • opryski wykonujemy w bezwietrzny, ciepły, pochmurny, ale bezdeszczowy dzień

  • ważna jest panująca podczas oprysków temperatura i wilgotność powietrza

Co pryskamy w marcu?

Drzewka brzoskwini: przeciwko kędzierzawości liści. Jest to najgroźniejsza i corocznie występująca choroba brzoskwini, wywoływana przez grzyba Taphrina deformans

Drzewka jabłoni: do zwalczania grzyba Podosphaera leucotricha, wywołującego mączniaka prawdziwego.

dodatkowo

Wiśnie, czereśnie, brzoskwinie oraz morele: przeciwko infekcji bakterii Pseudomonas syringae pv. syringae, wywołującą chorobę o nazwie rak bakteryjny drzew pestkowych.

dodatkowo

drzewka jabłoni: przeciw tzw. “kwieciakowi” Jest to bardzo groźny szkodnik sadów jabłoniowych. Rozpoczyna on żerowanie w fazie nabrzmiewania pąków. Wygryza w nich otwory, z których wycieka sok - tzw. "wiosenny płacz pąków". To z kolei sprzyja infekcjom chorób grzybowych.

Kto pyta, nie błądzi

Człowiek całe życie się uczy…. Tutaj moje kompetencje kończą się, więc jeśli chcesz wiedzieć więcej, szukaj w czasopismach branżowych, lub po prostu -w necie.

Z pytaniami: jakich środków stosować i w jakich proporcjach oraz o inne sugestie, występuję do Państwa. Może jest tutaj ktoś, kto jest ekspertem w tej dziedzinie? A może jest ktoś, kto chce zareklamować swoje usługi lub asortyment środków ochrony roślin? Zapraszam do klawiatury.

Ze swojej strony mogę jedynie zaoferować opryskiwacze: ręczne i spalinowe, duże i małe, na substancje ciekłe oraz granulat.


OFERTA

#opryskidrzew #opryskiwacz #opryskiwacze

91 wyświetlenia
  • Facebook - Grey Circle