top of page

Kradzież w OSP Jegłowa


W nocy z 4 na 5 lutego, nieznani (jeszcze) sprawcy, włamali się do remizy OSP w Jegłowej. Złodzieje wybili szybę w bramie wjazdowej, weszli do środka i ukradli pilarkę łańcuchową oraz przecinarkę do stali i betonu. Oba urządzenia m-ki Stihl. Straty oszacowano na 6 tys. zł.

 

5 lutego, Motywacja

O incydencie, na swoim portalu społecznościowym Facebook, poinformował administrator popularnego, lokalnego profilu Strzelin998, pisząc m.in:

"Znalezienie sprawcy nie będzie prostą sprawą, dlatego jedynym z rozwiązań będzie konieczność zakupu nowych pił. Być może znajdą się ktoś kto sfinansuje lub dofinansuje zakup sprzętu dla strażaków z Jegłowej."

Tego samego dnia, a raczej wieczora, podjęliśmy decyzję o wsparciu działań zmierzających do odnalezienia skradzionych urządzeń. Motywacją do uzyskania jakichkolwiek informacji, była i jest nagroda - o czym pisaliśmy na Facebook`u: "

"Dla osoby która, przyczyni się pośrednio lub bezpośrednio, do odnalezienia pilarek -nowa pilarka od STIHL Strzelin gratis. Natomiast jeśli pilarki nie znajdą się do końca tygodnia, pilarkę łańcuchową przekażemy OSP Jegłowa nieodpłatnie."

 

6 lutego. Sprawą zainteresowała się Telewizja Polska.

Aktywność użytkowników Facebooka (około 250 tys. wejść) na profilu Strzelin998 została zauważona przez reporterów Telewizji Wrocław.

W godzinach porannych, skontaktował się ze mną dziennikarz z propozycją spotkania się dla potrzeb przygotowywanego przez Niego reportażu. Spotkanie odbyło się. Ekipa TVP przybyła i zarejestrowała nagranie w postaci odpowiedzi na zadawane przez Niego pytania typu: co skłoniło mnie do przekazania nagrody, co będzie jeśli urządzenia nie znajdą się, jakie jest moje zdanie o tym incydencie ... itp.

Wartość skradzionych urządzeń jest znaczna. Nie byliśmy w stanie sfinansować obu, tak drogich pił. Postanowiliśmy wspomóc strażaków ofiarowując im jedno, ale konkretne urządzenie: pilarkę łańcuchową. Jeśli sprawca nie zostanie wykryty, OSP Jegłowa otrzyma nowszy model posiadanego wcześniej sprzętu.

Natomiast, jeśli uda się odzyskać przedmioty z kradzieży, to osoba która przyczyni się do tego, otrzyma od nas pilarkę, nową, dostosowaną do jego potrzeb, bez względu na cenę. W ten sposób problem remizy zostanie rozwiązany, strażacy odzyskają swój sprzęt do dalszej eksploatacji, a znalazca nagrodzony.


Patrz na ilość wyświetleń filmu

Po emisji programu informacyjnego w TVP Wrocław o godz. 18.30 okazało się, że chęć zidentyfikowania i ukarania sprawcy lub sprawców rośnie. Dodatkowe 200,00 zł. nagrody dla każdego, kto pomoże znaleźć skradzione narzędzia, zadeklarowała na FB Burmistrz naszego miasta i gminy, Pani Dorota Pawnuk.

 

7 lutego, rano. Zainteresowanie nie słabnie.

Sprawą zainteresowały się media lokalne. Tygodnik "Słowo Regionu Strzelińskiego" zbiera materiały do swojego najbliższego wydania. Najprawdopodobniej 14 lutego przeczytamy o tej zuchwałej kradzieży w gazecie lokalnej. Redakcja Słowa... rejestruje swoje reportaże również na nośnikach wideo, więc obserwujcie i ten profil na FB. Nie ukrywam, że i tam, miałem parcie na szkoło. Powiedziałem, być może za dużo, co myślę o człowieku, który przecież wiedział gdzie wchodzi.

 

7 lutego, południe. Informacja w TELEEXPRESIE

Nie tylko lokalnie potępiamy tego typu kradzieże, to oczywiste. O naszej lokalnej krzywdzie dowie się też cała Polska. Dziś w TVP1 pojawi się wzmianka w Teleexpresie o godz. 17.00

Strzelin998 informuje strzelińskie Lombardy o konkretnych, skradzionych modelach urządzeń.

News: niestety, mimo zapewnień TVP, że emisja będzie w wydaniu głównym Teleexpresu o 17.00 -odbyła się ona o 17.15 w programie Teleekspress Extra na kanale TVP Info w wydaniu ogólnopolskim.

 

Dla potrzeb tego materiału, postanowiłem zebrać wszystkie niezbędne informacje, odnoszące się do przedmiotów kradzieży. Kontaktując się ze wszystkimi uczestnikami zdarzenia, ustaliłem:

  • Skradziona pilarka łańcuchowa to STIHL model MS-310 (brak znaków szczególnych), numer serii ustalany

  • Skradziona przecinarka do betonu i stali to STIHL model TS-410 (brak znaków szczególnych), numer serii ustalany.

 

12 lutego. Niestety i "stety"

Niestety, skradzione pilarki nie odnalazły się. Zgodnie z obietnicą przekazaliśmy nową pilarkę, która od dziś pełnić będzie swą służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Jegłowej. Mamy nadzieję, że wbrew pozorom, obejdzie pajęczyną. Poniżej fotorelacja.

Nagrody wciąż czekają!

Przypominamy, że wciąż aktualna jest nagroda dla osoby która przyczyni się do odnalezienia sprawcy lub sprawców kradzieży w/w urządzeń:

  1. Pilarka łańcuchowa m-ki STIHL od nas, oraz

  2. Dodatkowa nagroda pieniężna 200,00 PLN od Pani Doroty Pawnuk

  3. Dodatkowa nagroda pieniężna 100,00 PLN od Pana Damiana Maślanki

 

Dane kontaktowe:

Prezes OSP Jegłowa,

tel. : 606 112 380

telefon do Działu Kryminalnego Policji w Strzelinie,

tel: 71 783 42 17

Administrator profilu Strzelin998

tel. 661 353 639

Nasze dane teleadresowe:

tel. 71 392 43 48

 

Obecnie pracujemy nad systemem, który w ewentualnej przyszłości, jeszcze bardziej zmobilizuje nas społecznie do nagłaśniania tego typu przykrych wydarzeń. Niech ci, którym tylko przez głowę przejdzie myśl, aby komuś coś ukraść, wiedzieli, że będzie głośno. A to nie wszystko! Trwają czynności które, mam nadzieję, prędzej czy później przyczynią się do odzyskania skradzionych pił.

191 wyświetleń

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page