Zrób to sam, lub zleć to nam!
Nie musisz być specem, żeby przygotować swoją kosę do pracy sezonowej. Jest tylko jeden warunek, po spełnieniu którego, raczej dasz radę ogarnąć tę praktykę. Chodzi o to, czy jesienią, zeszłego roku, pozbyłeś się paliwa ze zbiornika paliwowego. Jeśli tak, to bardzo dobrze. Jeśli tego nie zrobiłeś, to może być, ale nie musi, mały problem. Paliwo starzeje się! Już po 30 dniach istnieje ryzyko, że zacznie się rozwarstwiać. Cała zawarta w nim chemia zacznie istnieć z osobna, a niektóre związki zdążą się ulotnić. Dlatego przygotowanie kosy zacznij od ewentualnego pozbycia się paliwa, jeszcze przed ewentualną próbą uruchomienia.
Umówmy się, że resztę pracy będziesz wykonywać z pustym zbiornikiem paliwa. OK? I tym zajmij się na początku. Spowoduj, jeśli tak nie jest, aby zbiornik był pusty. Ewentualnie, jeśli tego nie zrobisz i będziesz pracował na starym paliwie, sprawdź godziny pracy swojego serwisu. Oczywiście, polecamy się! Również z opcją przygotowania Twojej kosy do sezonu wzmożonej pracy.
A teraz do rzeczy, po kolei:
Głowica żyłkowa
Odkręć ją, pamiętając, że jest lewy gwint. Między głowicą, a przekładnią często tworzy się taki "pierścień" z trawy. Pozbądź się go!
Rozmontuj głowicę. Musisz dostać się do żyłki, bo może okazać się, że jest jej zbyt mało i po kilku minutach koszenia, będziesz musiał przerwać pracę. Oceń, czy jest jej więcej niż np. połowę?
W głównej obudowie głowicy, często jest stare, zaschnięte błoto, osadzone nierównomiernie, co może powodować wibracje przenoszone na całą kosę. Usuń je, używając np. drewnianego patyka.
Przelotki żyłki to 2 miejsca z których wysuwa się żyłka. Rzuć okiem czy nie są przecięte. Te dwa elementy są bardzo ważne, bo mogą przecinać żyłkę podczas koszenia. Jeśli tak jest, odłóż na bok (do wymiany)
Podczas ewentualnego składania głowicy, zwróć uwagę na szpulkę i pokrywę głowicy. Nie mogą być zbytnio przetarte w miejscu kontaktu z podłożem.
Podczas nawijania żyłki na szpulkę pamiętaj, że oba kawałki żyłki nawijamy w tę samą stronę i, że zawsze jest to kierunek odwrotny do obrotów silnika.
Wiedz, że w Strzelinie zawsze posiadamy nawet najmniejsze elementy do wszystkich głowic STIHL, oraz żyłki tnące.
Metalowa tarcza tnąca
Tarcza tnąca musi być ostra i wyważona. Więc podczas samodzielnego ostrzenia używaj specjalnego szablonu. Wszystkie tarcze STIHL sprzedawane są w opakowaniach tekturowych, a ich rewers ma nadrukowany szablon. Do ostrzenia używaj płaskiego pilnika, zwracając uwagę na to, że tarcza jest dwustronna.
Do tarcz wymagających rozwodzenia, zawsze używaj narzędzia stalowego. Urządzenie do rozwodzenia tarcz, jest jednocześnie przymiarem i jest niezastąpione.
Podczas montażu tarczy zwróć uwagę na aluminiową miseczkę dociskającą tarczę. Nie może ona być przetarta! Wzrokowa ocena pomoże Ci zaobserwować, czy miejsce kontaktu miseczki z podłożem nie jest już zużyte. Wszelkie podejrzenia wyeliminuj i na wszelki ... wymień na nowe.
Pamiętaj o lewym gwincie i blokadzie przekładni.
W Strzelinie ostrzymy, rozwodzimy i wyważamy wszystkie tarcze tnące. W ofercie handlowej tarcze: od 2-ramiennej, do 80-ramiennej -do cięcia drewna. (tak, kosą spalinową)
Osłona narzędzia tnącego
W tej kwestii musisz wiedzieć o istotnej sprawie: żyłka tnąca oddalona jest bardziej od przekładni kątowej niż metalowa tarcza tnąca. Co to oznacza? A to, że kosząc żyłką, jej pion koszenia musi być ograniczony osłoną z nożykiem. Natomiast zmieniając narządzie na tarczę tnącą, należy pozbyć się wysokiej osłony. Krótko mówiąc: do głowicy żyłkowej używamy głębszej osłony, a do tarczy -płytszej.
Jeśli kosisz żyłką, sprawdź stan nożyka korygującego długość żyłki. Naostrz go, lub wymień na nowy.
Sprawdź piktogram wygrawerowany na swojej osłonie. Na jego podstawie użyj odpowiedniego narzędzia tnącego.
Posiadamy osłony uniwersalne, z demontowanym fartuchem korygującym, oraz osłony z konkretnym przeznaczeniem: do koszenia tarczą, żyłką lub do mulczowania.
Przekładnia kątowa
Nie przesadzaj z ilością dozowanego do przekładni smaru. Jeśli przekładnia w Twojej kosie wymaga smarowania (bo są też bezobsługowe przekładnie) dostarcz jej naprawdę niewielką ilość odpowiedniego smaru (tyle, ile pasty do zębów na szczoteczkę do mycia zębów). Niedobór smaru możesz ocenić wzrokowo. Po odkręceniu śruby, będącej jednocześnie korkiem, powinieneś zobaczyć: albo smar, albo zębatki. Jest smar? -jest OK. Widać zębatki? -smaruj!
Odkręć śrubę przekładni. (klucz 13 mm. lub torks 27)
Wkręć tubkę specjalnego smaru Stihl w miejsce śruby (ten sam gwint)
Wciskaj smar do momentu odczucia oporu. I dość. Wystarczy.
Odkręć tubkę, wkręć śrubę. Koniec.
Jeśli nie jesteś w stanie liczyć motogodzin pracy, lub po prostu nie chce Ci się zapisywać, sprawdzaj stan smaru profilaktycznie, każdorazowo przed każdym koszeniem.
Na smarowaniu nie zaoszczędzisz -dlatego stosuj wyłącznie oryginalny smar do kos mechanicznych m-ki STIHL.
Silnik: filtr powietrza
Dostań się do filtra, zdemontuj go. Określ z czego jest wykonany:
papierowo / gumowy: absolutnie nie używaj sprężarki do jego czyszczenia, ani żadnej cieczy. Oceń wzrokowo, czy nie posiada uszkodzeń mechanicznych, oraz czy, kierując go w stronę światła, przepuszcza to światło. Jeśli tak -jest OK, jeśli średnio, lub wcale -wymień.
filcowo / gąbkowy: możesz myć go na mokro, najlepiej z jakimś detergentem, ale później musisz go wysuszyć, a część z gąbki delikatnie nasącz olejem (obojątnie jakim).
filcowy: praktycznie bezobsługowy. Rzadko stwarza problemy, zwłaszcza w kosach.
Filtr paliwa
Praktycznie, w Strzelinie, stosujemy dwie zasady: organoleptyczną i oczywistą. Osoba z dobrym wzrokiem dostrzeże na płaszczyźnie filtra kleistą masę, dyskwalifikującą ten filtr do dalszej eksploatacji. Mniej przyjemnym sposobem sprawdzenia filtra jest ssanie i dmuchanie. Filtr, zwany też smoczkiem, powinien być drożny w obie strony
Świeca zapłonowa
Producent zaleca wymianę świecy co 100 godzin pracy silnika. Nie będziemy tego podważać, ale ... Jak to policzyć? Jest to możliwe, ale życie należy sobie upraszczać i np. założyć z góry, że zrobię te 100 godzin, lub zaprzeczyć twierdzeniem, że -nie zrobię.
Oto nasza propozycja: Czy miesięcznie, każdego miesiąca (od marca do września) kosisz 14,5 godziny? Jeśli więcej -WYMIEŃ ŚWIECĘ.
100h/7 miesięcy = 14,29h
Jeśli kosisz mniej niż 14,5h miesięcznie (około 3,5h tygodniowo) wystarczy, że profilaktycznie sprawdzisz jej stan. Elektroda powinna być szara, nie nosząca śladów wypalenia, lub/i nagaru. Aczkolwiek nagar jest efektem np złej mieszanki, ale to już inny temat.
W Strzelinie posiadamy świece zapłonowe do wszystkich typów kos spalinowych.
Chłodzenie, obieg powietrza
Wiadomo, im większe obroty silnika, tym większe jego chłodzenie, ale też większe podciśnienie, powodujące zasysanie zanieczyszczonego powietrza, np. źdźbeł trawy.
Wymontuj pokrywę silnika, używając klucza torx 27 i przedmuchaj sprężonym powietrzem cylinder i wszystkie szczeliny silnika. Uważaj na filtr, najlepiej będzie jak go zdemontujesz i włączysz ssanie. Dzięki przełączeniu w pozycję "ssanie", unikniesz ewentualnego przedostania się zanieczyszczeń go gardzieli gaźnika.
Bezpieczeństwo i komfort pracy
Pas nośny, szelki
Sprawdź, czy nie są gdzieś przetarte, postrzępione itp. W razie potrzeby, wiedz, że w oryginalnych szelkach i pasach Stihl, każdy element jest wymienny.
Osłona twarzy
Jeśli masz z pleksi, sprawdź wizję, ewentualne zarysowania, pęknięcia itp. -każdy z elementów możesz wymienić na nowe. Siatkowa osłona może być zanieczyszczona. Umyj ją wodą z dodatkiem detergentu i wydmuchaj sprężonym powietrzem.
Słuchawki, ochronniki słuchu
Sprawdź czy dobrze przylegają, oraz czy skóra okalająca ucho, nie jest popękana. Jeśli słuchawki są elementem całej osłony twarzy, wiedz, że możesz kupić je z osobna.
Osłona oczu
Niezależnie od tego czy są to okulary, czy osłona twarzy, musisz czuć się w nich bezpiecznie. Wszelkie uszkodzenia wpływają negatywnie nie tylko na Twój komfort, ale przede wszystkim na Twoje bezpieczeństwo. Nie żałuj kilku, lub kilkunastu złotych!
Rękawiczki ochronne
W zależności od tego jak kto lubi odciski na dłoniach, jedni zwracają na to uwagę, inni nie. Przyjmij tylko do wiadomości, że w dzisiejszych czasach możesz pracować bardzo komfortowo. Są rękawiczki wentylowane, amortyzujące i zabezpieczające nawet poszczególne części konkretnych palców. To Twoje dłonie i Twoja decyzja.
Odzież ochronna
Zabezpieczenie kości piszczelowej. Podobno boli jak się w to miejsce człowiek mocno uderzy. Ofertą są spodnie ze specjalną wkładką zabezpieczającą dolną część kończyn. Alternatywą jest możliwość doszycia kieszeni na wkładkę, w posiadanych spodniach roboczych (we własnym zakresie) i zakup specjalistycznych wkładek.
Wiosna
Jeśli zadbasz o wszystkie w/w zagadnienia, to wraz z potrzebą koszenia swoją kosą STIHL, unikniesz niespodzianek, unikniesz niespodziewanych kosztów, zyskasz na nieplanowanym czasie. Po prostu, zatankujesz świeżym paliwem, uruchomisz i wykosisz to, co planujesz wykosić.
Przyjemnej pracy! :-)