Najpierw poznaj znaczenie niektórych bardzo ważnych parametrów, a już niebawem, sam odpowiesz sobie na tytułowe pytanie.
Co to jest?
Ciśnienie robocze: to ciśnienie wody wydobywającej się z lancy przy włączonej pompie.
Maksymalne ciśnienie: to ciśnienie wody, jakie jest w stanie osiągnąć pompa wody w konkretnej myjce ciśnieniowej. Regulacja tego ciśnienia możliwa jest wyłącznie w wyspecjalizowanym serwisie myjek ciśnieniowych (polecamy się). Ciśnienie o którym mowa, to w pewnym sensie “rezerwa”, nie do uzyskania poprzez standardowe pokrętło ciśnienia.
Wydajność pompy: to ilość wody, mierzona w litrach, możliwa do przetłoczenia przez pompę, w czasie 1 godziny. Zakres min. i max.
Temperatura wody zasilającej: to temperatura wody dostarczanej do myjki. Tutaj od razu nadmienię, że myjki ciśnieniowe Stihl wymagają temperatury nie wyższej niż 40 do maksymalnie 60 stopni, w zależności od modelu myjki.
Moc: moc w myjkach elektrycznych mierzona jest w kW, to moc silnika napędzającego pompę wody. Warto dodać, że im większa moc, tym oczywiście większe możliwości pompy, ale również większe wymagania dotyczące instalacji elektrycznej do której podłączysz takie urządzenie.
Wszystkie inne parametry to kwestia wyposażenia standardowego lub ponadstandardowego. Np. długość przewodu sieciowego, przewodu doprowadzającego wodę, system dozowania środka czyszczącego, bębny na przewody, węże, dysze itp inne składniki wyposażenia.
Nie pytaj o parametry Karcher myjka ciśnieniowa, ponieważ nie znamy ich, nie naprawiamy i nie posiadamy części zamiennych. Specjalizujemy się wyłącznie w myjkach Stihl i w tym zakresie jesteśmy dobrzy jak mało kto.
Na pytanie: jaka myjka ciśnieniowa do domu, najchętniej powiedziałbym: zapraszam do Strzelina, gdzie podpowiem, pomogę i doradzę na miejscu, ale zakładam, że odpowiedzi oczekujesz tu i teraz! OK.
Tak się fajnie składa, że producent podzielił asortyment myjek STIHL na trzy grupy:
klasa kompaktowa
klasa średnia
klasa profesjonalna
1. Klasa kompaktowa
To grupa 8 myjek z przeznaczeniem do prac porządkowych wokół domu i w ogrodzie.
RE 80X ciśnienie robocze 90 bar; wydajność pompy 330-430 l/h
RE 80 ciśnienie robocze 90 bar; wydajność pompy 330-430 l/h
RE 90 ciśnienie robocze 100 bar; wydajność pompy 350-520 l/h
RE 100 PLUS Control ciśnienie robocze 110 bar; wydajność pompy 350-450 l/h
RE 110 PLUS ciśnienie robocze 110 bar; wydajność pompy 380-430 l/h
RE 120 ciśnienie robocze 125 bar; wydajność pompy 400-500 l/h
RE 130 PLUS ciśnienie robocze 135 bar; wydajność pompy 420-500 l/h
RE 140 PLUS ciśnienie robocze 145 bar; wydajność pompy 430-510 l/h
Różnica w myjkach RE 100 a 110 jest kosmetyczna, zwłaszcza w wyposażeniu. Rozszerzenie “PLUS”: to bęben na wąż.
W zależności od powierzchni mytych rzeczy, znaczenie parametrów będzie różne. Na przykład rower, motocykl, krzesła ogrodowe, grill i inne małe ozdóbki mają małą powierzchnię, dlatego wydajność pompy ma mniejsze znaczenie niż ciśnienie. Myjka RE 100, w tym przypadku będzie bardziej zalecana niż RE 90. Inny przykład: chcemy myć np. murek ogrodowy, stoły, ścianki altany, taras itp. elementy z większą powierzchnią wymagają wyboru myjki z większą wydajnością pompy np. RE 130
2. Klasa średnia
To grupa 3 myjek z przeznaczeniem dla wymagających użytkowników , do prac półprofesjonalnych.
RE 150 PLUS ciśnienie robocze 140 bar; wydajność pompy 540-612 l/h
RE 170 PLUS ciśnienie robocze 150 bar; wydajność pompy 570-648 l/h
RE 232 ciśnienie robocze 145 bar; wydajność pompy 660 l/h
W grupie tych urządzeń, przewidziany jest długotrwały czas pracy z jednocześnie dużą powierzchnią mytych elementów do których można zaliczyć np: średniej wielkości obory, przyczepy i pozostały sprzęt rolniczy, samochody dostawcze i osobowe, duże i małe baseny
3. Klasa profesjonalna
To grupa 3 myjek z przeznaczeniem do ekstremalnych wyzwań, np. w gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach komunalnych, firmach budowlanych itp.
RE 282 PLUS ciśnienie robocze 160 bar; wydajność pompy 700-760 l/h
RE 362 PLUS ciśnienie robocze 180 bar; wydajność pompy 1000-1080 l/h
RE 462 PLUS ciśnienie robocze 220 bar; wydajność pompy 1050-1130 l/h
Wolnoobrotowe silniki w tej grupie myjek ciśnieniowych STIHL sprawiają, że ich żywotność jest znacznie wydłużona. Lubią ekstremalne wyzwania, a dzięki specjalnemu wyposażeniu ich zakres zastosowania jest nieograniczony.
Reasumując:
Jeśli nie masz zbyt dużych potrzeb, zwróć uwagę na powierzchnię przedmiotów planowanych do mycia. Do małej powierzchni (rower, grill, mały zestaw mebli ogrodowych i inne małe gadżety) wybierz myjkę z małą wydajnością pompy, ale za to z rosnącym, w miarę potrzeb ciśnieniem np. RE 90 lub 100, 110.
Jeśli Twoje potrzeby zwiększają się o jakiś np. nie duży chodnik czy nie wielki taras, kilkustopniowe schody lub samochód osobowy, wydajność pompy musi być większa. Polecam myjkę RE 120 lub 130.
Jeśli wyposażenie Twojej posesji jest ponadstandardowe (prywatne lub firmowe): miejsca parkingowe, ścieżki i chodniki, schody, basen, elewacje budynków, samochody osobowe lub/i dostawcze, ewentualnie wiele innych ozdób i udogodnień ogrodowych szczerze polecam klasę średnią myjek Stihl. Np. RE 150
Prowadzisz gospodarstwo rolne? W zależności od ilości posiadanego sprzętu i od zakresu wykonywanych prac, klasa średnia to raczej podstawa wyjściowa. Rozważ model RE 170, ewentualnie RE 232.
Jesteś profesjonalistą? Jeśli to czytasz, to zakładam, że tak. Tutaj wybór może być tylko jeden: klasa profesjonalna STIHL. Myjka, plus jej bogate wyposażenie, gotowa do ciężkich i ekstremalnych wyzwań w dużych, nawet największych gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach transportowych, niezależnie od ilości naczep, oraz przedsiębiorstwa komunalne i deweloperzy, bez względu na wielkość budowy.