top of page

Lato w Twoim ogrodzie


Rośliny trawy są najbardziej narażone na promienie słoneczne, a w przypadku braku opadów deszczu -na brak wody. Jak pomóc naszemu trawnikowi? Jak go kosić, aby nie uszkodzić? Jak i kiedy efektywnie podlewać, aby miało to sens? Tutaj dowiesz się też o najczęstszym błędzie popełnianym podczas przycinania żywopłotów, oraz o tym, jak wspomóc niektóre rośliny podczas ich końcowej wegetacji.


Trawa latem

Lipiec i sierpień to trudne czasy dla naszych trawników. Chyba, że damy im cień, dostarczymy nawóz oraz w czasie suszy doprowadzimy wodę. Inną kwestią są nowo zakładane trawniki. Co prawda latem trudno jest zadbać o wszystkie potrzeby kiełkujących nasion, ale gdy odczekamy z decyzją do końca sierpnia -temat zmieni postać. Więc jeśli nosisz się z zamiarem założenia nowego trawnika i masz już nawet miejsce i plan, TUTAJ znajdziesz wszystkie niezbędne informacje w temacie "Zakładanie nowego trawnika".

Cień dla trawnika

Jak znaleźć cień na otwartej i dużej powierzchni? Ustawiając wysokość koszenia, w swojej kosiarce, jak najwyżej. Najlepiej tak, aby źdźbła trawy miały wysokość około 6 cm. To sprawi, że korzenie roślin będą (w jakimś stopniu) zasłonięte od promieni słonecznych, a wilgoć wchłonięta przez ziemię (rosa, przelotny deszcz, podlewanie), nie będzie tak szybko wyparowywać. Dobrym sposobem na pozyskanie wilgoci, odpowiedniej izolacji i jednocześnie naturalnego pokarmu jest system mulczowania trawnika. Kosiarki wyposażone w taki system, również należy ustawić w pozycję koszenia mulczującego do 6 cm. zwracając uwagę, aby przed mulczowaniem trawa nie była dłuższa niż max. 8 cm. Jeśli nasza murawa wyrosła wyżej, np. po urlopie, nadmiar koszonej trawy musimy zbierać do kosza, a dopiero później mulczować.

Szukając (w naszej ofercie) kosiarki z systemem mulczowania, wiedz, że jako opcja występuje od modelu VIKING MB-443 wzwyż, natomiast modele MB-448TC, 545VM, 650V system mulczowania posiadają jako wyposażenie standardowe.

Woda dla trawnika

W okresie suszy szosa sucha, a i trawnik cierpi. Z pragnienia usycha, zmienia kolor na żółty. Wszystko (niby) jest ok, jeśli to nie jest Twój trawnik! Prawda? Jeśli kolor żółty dotyczy Twojej murawy, to wiedz, że w naturze nic nie ginie. Zakodowane w genach komórki żyją, czekają na odżywkę w postaci wody -taka jest natura! Więc zacznij podlewać swój trawnik i to obficie. Najlepiej rób to wieczorem, wówczas roślinki będą mieć więcej czasu na czerpanie wody, a jej nadmiar zostanie zmagazynowany tuż pod murawą, dzięki czemu poprawisz jej strukturę korzenną.

Żywopłot latem

Masz żywopłot? Strzyżesz go czasem? A zwracasz przy tym uwagę na pogodę? No, jak to po co? Oparzenia słoneczne zasłoniętych wcześniej listków sprawiają, że żywopłot usycha. Nagły strzał promieni słonecznych nie jest korzystny. Tak więc, strzyżenie powinno się wykonywać w pochmurny, bezsłoneczny dzień, lub wtedy, gdy nasz żywopłot znajduje się w cieniu. Wieczorowej pory również nie polecam, gdyż widoczność może być ograniczona, a nożyce do żywopłotów nie są wyposażone w latarkę. A tak serio, latem wystarczy raz w miesiącu lekko przystrzyc młode pędy, skracając je przynajmniej o połowę. Oczywiście wybieramy bezsłoneczny, pochmurny dzień. Nie bez powodu umieściliśmy na stronach wypożyczalni “pogodynkę”, gdyż pogoda ma znaczenie nie tylko podczas strzyżenia żywopłotu.

Lato bez wilków

Jednoroczne pędy rosnące pionowo (w lipcu i sierpniu), w sadownictwie zwane potocznie “wilkami”, przeszkadzają i musimy je usunąć (około 3 tyg. przed zbiorem). Nie są one mile widziane przez owoce naszych drzew. Dlaczego? Zacieniają one dojrzewające właśnie jabłka, gruszki, śliwki, przez co owoce te mogą być mniejsze, mniej wybarwione i mniej smaczne. Dlatego wytnij te pędy prawie wszystkie. Prawie dlatego, że pozostawiając około 10% z nich, zagwarantujesz przyszłoroczną odnowę korony swojego drzewa. Już w przyszłym roku utworzą się na nich krótkopędy, na których powstaną kwiaty, a później kolejne owoce. No dobra, przejdźmy do tegorocznych owoców. Gałęzie, które uginają się pod ciężarem owoców zabezpieczamy przed złamaniem. Podpieramy je tyczkami lub podwiązujemy do grubszych konarów. Pamiętajmy również o tym, aby nie pozostawiać na drzewach owoców, a te które spadły na ziemię, aby pozbierać i posortować. Część z nich możemy przeznaczyć na kompost, inne zlikwidować, a zwłaszcza te zainfekowane.

Po zakończeniu zbiorów owoców z naszych drzew, nadejdzie pora na cięcia niektórych konarów, gałęzi i gałązek. Jedne utniemy w sposób umiarkowany, inne dosyć intensywnie. Ale o tym napiszę we wrześniu. Pozdrawiam i życzę udanych wakacji.

Dasz lajka? To będzie widoczne tylko tutaj, -nie na forum.

50 wyświetleń

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page