top of page

Pilna praca w ogrodzie: wapnowanie trawnika


Wiosenne wapnowanie trawnika należy przeprowadzić, gdy pH gleby spadło poniżej … ? No właśnie! Poniżej jakiej wartości? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie (a dalej odpowiem), najpierw należałoby wiedzieć: czym dokonać pomiaru pH, co to jest wapnowanie, kiedy to zrobić i przede wszystkim jakie konsekwencje wiążą się z nieuzasadnionym wapnowaniem, a jakie korzyści otrzymamy dzięki tej czynności?


Odczyn gleby

Wiesz, że gleba powstała ze skały? Tak, Twoja również i w zależności od tego jaka to była skała, dziś można określić jej odczyn. Odczyn to właściwość gleby, wyrażona przez stosunek stężenia jonów wodorowych, do jonów wodorotlenkowych w roztworze glebowym. Odczyn wskazuje na kwasowość lub zasadowość gleby. Ciekawe, prawda? Upraszczając wygląda to tak:

  • Silnie kwaśny < 4,5 do 5,0 pH

  • Kwaśny od 5,0 do 6,0 pH

  • Lekko kwaśny od 6,0 do 6,7 pH

  • Obojętny od 6,7 do 7,4 pH

  • Zasadowy > 7,4


Powyższe dane, są jednocześnie odpowiedzią na nasze pytanie: wapnowanie trawnika należy przeprowadzić, gdy pH gleby spadnie poniżej 6,7 pH.

Czym zmierzyć peHa?

Podobno rolnicy i to nie tylko ci korzystający z dotacji unijnych, obligatoryjnie, rozliczając się z różnego rodzaju papierologii, przekazują dane odczynu gleby swoich pól. Mają trochę trudniej, gdyż próbki ziemi muszą wysłać (odpłatnie) do laboratorium i dopiero takie badania są podstawą do rozliczenia z UE.

My amatorzy ogrodnictwa, na szczęście mamy ułatwiony ewentualny pomiar pH, a sędzią i jednocześnie wyrokiem będzie nasz trawnik w okresie wzrostu. W zależności od prawidłowego odczynu: kwaśnego, obojętnego lub zasadowego, wraz ze wzrostem trawy mogą pojawić się chwasty, mech czy np. skrzyp polny.


miernik pH

Aby ustalić jakie pH ma gleba pod naszym trawnikiem, należy dokonać pomiaru za pomocą pH miernika. Na rynku, w sklepach ogrodniczych jest już dużo, tego typu urządzeń pomiarowych. Począwszy od paskowych (papierowy pasek zmieniający kolor), poprzez elektroniczne, a skończywszy na zegarowych (mechanicznych). Nasz sklep ma w swojej ofercie dwa rodzaje: elektroniczny (to ten z obrazka) oraz zegarowy. Cena to dwadzieścia kilka złotych za zegarowy, lub niecałą stówkę za elektroniczny, (4-funkcyjny: pH, wilgotność, temperatura, nasłonecznienie). Dla naszych stałych Klientów mamy opcję pożyczenia tego urządzenia na czas np. przeglądu jego maszyny. Koszt to jedyne 5 złotych, doliczane do rachunku np. przeglądu. Można również pomierzyć sąsiadowi (za jakieś symboliczne piwko), bo czas na oddanie miernika -to czas trwania usługi, w dodatku bez żadnego zabezpieczenia. Można wówczas pomierzyć wszystkie strony ogrodu, rabaty, a nawet odczyn ziemi w doniczkach.

Wapnowanie- termin

Jeżeli ustaliliśmy już, że nasz trawnik wymaga wapnowania, należy wybrać dogodny moment, gdyż można to wykonać wyłącznie poza okresem wzrostu, gdy warunki pogodowe na to pozwolą. Praktycznie wykonuje się to wczesną wiosną, a w zasadzie na przedwiośniu (od końca lutego do połowy kwietnia), gdy stopnieje już śnieg, ale trawa jeszcze nie rozpocznie wegetacji. Drugim terminem, kiedy bezpiecznie możemy to zrobić jest październik/listopad, gdy trawa przestanie rosnąć.

Wapnowanie- czym i jak

Wapnowanie to nic innego jak podanie glebie niezbędnych nawozów wapniowych, w celu jej odkwaszenia, oraz poprawienia jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Podniesienie pH gleby prowadzi także do zwiększenia liczby mikroorganizmów w niej występujących. W dobrych sklepach ogrodniczych jest bardzo duży wybór takich nawozów, począwszy od wapniowo-magnezowych, wapniowo-kredowych a skończywszy na węglowych. Dokładne dawkowanie konkretnego nawozu, występuje w instrukcji wewnątrz opakowania lub na nim samym, dlatego odpuszczę sobie to zagadnienie. Zresztą i tak w zależności od jakości gleby (ciężkie, lekkie, piaszczyste, zwięzłe) dawkowanie jest zróżnicowane. Dodam natomiast, że tego typu nawozy, przed rozsypaniem na powierzchni trawnika, należy dokładnie rozdrobnić, aby nie było grudek. Po resztę wskazówek odsyłam do instrukcji nabywanego nawozu Niestety, nawozów nie mamy w swojej ofercie, ale możemy zaproponować (jeśli instrukcja to przewiduje) zastosowanie siewnika, a konkretnie jego wynajem. Jest to urządzenie dostępne w naszej wypożyczalni i cieszy się sporym zainteresowaniem, więc jeśli coś, to wiesz co robić. Wypożycz.

Wapnowanie albo inny nawóz (niepotrzebne skreślić)

Nie należy łączyć wapnowania trawnika z zasilaniem innego przeznaczenia (innego składu), gdyż może to doprowadzić do powstania w glebie związków, reakcji chemicznych nieprzyswajalnych dla korzeni trawy. Należy zachować kilka tygodni odstępu między wapnowaniem a zastosowaniem innych nawozów.

372 wyświetlenia
bottom of page