top of page

Marzec w ogrodzie: wertykulacja trawnika, piaskowanie


Co to jest ta wertykulacja? Po co się to robi? Kiedy należy to wykonać, a kiedy nie należy tego robić? W jakich warunkach atmosferycznych? Czy jednocześnie dokonać piaskowania? Czym przeprowadzić ten zabieg? Tutaj postaram się to wszystko ogarnąć.


Co to jest wertykulacja?

To nic innego jak pionowe cięcie murawy. Po co ją ciąć?

Dzięki temu zabiegowi zapewnimy trawie dużo lepszy dostęp do wody, światła i powietrza (tlenu). Gdy Twój trawnik zaczyna przypominać pastwisko (poprzerastany mchem, zbita ziemia, pełny chwastów, nierównomierny wzrost i występuje tzw. filc) daje Ci znać, że nadeszła najwyższa pora na wertykulację.


Kiedy najlepiej wykonać wertykulację?

Zabieg ten powinno się wykonać raz w roku. Najlepiej zanim jeszcze pojawią się pierwsze symptomy wzrostu, czyli wczesną wiosną, ale zwracając uwagę, aby murawa nie była zbyt mokra po roztopach śniegu. Niektóre źródła mówią o tym, aby to zrobić po pierwszym koszeniu. Tak, ale autorzy najprawdopodobniej mają na myśli kolejny warunek wertykulacji. Otóż, do tego zabiegu, trawnik musi być przystrzyżony krótko. Ku temu przemawiają dwa powody. Po pierwsze: mniej odpadów po wertykulacji, po drugie: kosząc -pobudzisz trawnik do wzrostu, co przyczyni się do szybszej zmiany jego koloru na bardziej wiosenny.

UWAGA: Jeśli nie robiłeś tego zabiegu jeszcze nigdy, nie martw się tym, co zobaczysz w trakcie swoich prac. Widok będzie nieciekawy, ale bądź cierpliwy -murawa szybko się zregeneruje.

Nie rób tego! Wertykulacji nie należy wykonywać w pierwszym roku po założeniu trawnika, bo w ten sposób możesz go trwale uszkodzić. Więc, jeśli trawnik założyłeś w zeszłym roku, to proces wertykulacji sobie odpuść.

 

Piaskowanie murawy


Aby łatwiej było zrozumieć temat piaskowania, wyobraź sobie szczelinę w ziemi wykonaną nożem między Twoimi butami (3 cm. długa i 1 mm. szeroka). A teraz skacz tuż obok niej, raz z jednej strony, raz z drugiej. Rozumiesz już? -zasklepiasz tę szczelinę. Nasypanie do szczeliny piasku spowoduje, że szczelina nie zasklepi się. A teraz przełóż to na proces wertykulacji. Noże umiejscowione na wałku wertykulatora tną murawę, robiąc szczeliny w ziemi. Jeśli murawa będzie eksploatowana w sposób intensywny, np. będziesz skakać często, szczeliny zasklepią się, powodując proces wertykulacji syzyfowym.

Wniosek: miejsca trawnika użytkowane intensywnie, np. do zabawy, gry, spotkań z bliskimi powinno się piaskować, w przeciwnym razie zadepczemy szczeliny, uniemożliwiając murawie pobór wody i tlenu.

Polecamy wynajem urządzenia do piaskowania: siewnik.

Serwis, sklep, wypożyczalnia

Jeśli posiadasz wertykulator -zobacz jak przygotować go do pracy. W linku zobaczysz też ofertę sklepu internetowego oraz naszej wypożyczalni on-line.

Warto wertykulować, czy nie warto?

Czekamy na opinię tych z Państwa, którzy robią to corocznie. Podziel się swoimi doświadczeniami. Może jest coś, o czym zapomniałem napisać… Jakaś wskazówka?

2902 wyświetlenia

Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page